Обережно, ожеледиця!

З  приходом зими, коливанням нічних та денних температур, збільшується ймовірність утворення ожеледиці. Щорічно фіксуються травмування населення, спричинені ожеледдю. Для того, щоб уникнути травм, слід знати прості правила та чітко їх виконувати.

Перед виходом з будинку:

 1. Зробити на підошві та на каблуках взут­тя так звані «льодоступи»:
 • Прикріпіть на каблук шматок поролону (за розмірами каблука) або лейкопластиру.
 • Наклейте ізоляційну стрічку чи лейко­пластир на суху, чисту підошву (хрест-нав­хрест або черепицеподібно) і перед виходом натріть піском (на один-два дні вистачає).
 • Натріть наждаковим папером підошву пе­ред виходом, а краще прикріпіть його на підо­шву (але від води піщини наждакового паперу рано чи пізно обсипаються).
 • Намажте підошви клеєм (краще типу «Момент») та поставте взуття на пісок.
 1. Найкращим в умовах ожеледиці є взуття на підошвах з мікропористої гуми чи іншої м’якої основи без високих підборів.
 2. Людям похилого віку краще в «слизькі дні» взагалі не виходити з будинку. Але якщо потреба змусила, не соромтесь взяти з собою палицю з гумовим наконечником (або з ши­пом). Якщо ви берете з собою сумку, то візьміть краще таку, яку можна носити через плече. Пам’ятайте, що дві третини травм люди старше 60 років одержують при падінні.
 3. Ходіть не поспішаючи, ноги злегка роз­слабте в колінах, ступайте на всю підошву. Пам’ятайте, що поспіх збільшує небезпеку послизнутися, тому виходьте з будинку по­волі. При порушенні рівноваги швидко при­сядьте — це найбільш реальний шанс утрима­тися на ногах.
 4. Обходьте металеві кришки люків. Як пра­вило, вони покриті льодом. Крім того, вони мо­жуть бути погано закріплені і перевертатися.
 5. Не прогулюйтеся біля самого краю проїж­джої частини дороги — можна впасти та вилетіти на дорогу, а автомобіль може виїхати на тротуар.
 6. Тримайтеся подалі від будинків — ближче до середини тротуару. Взимку, особливо в містах, дуже велику небезпеку являють собою буруль­ки, особливо в період танення льоду та снігу.
 7. Небезпечними є прогулянки під час оже­ледиці в нетверезому стані. У стані сп’яніння травми частіше важкі всупереч переконанню, що п’яний падає завжди вдало.
 8. Прогулянки вагітних жінок в ожеледицю без супроводження — небезпечні для здоров’я!
 9. Не виходьте без потреби на вулицю, як­що ви погано себе почуваєте. Зачекайте, поки не приберуть сніг і не розкидають пісок на об­мерзлий тротуар.
 10. Не тримайте руки в кишенях — це збіль­шує вірогідність не тільки падіння, але і важких травм, особливо переломів та струсів мозку.
 11. Не перебігайте проїжджу частину доро­ги під час снігопаду та ожеледиці. Пам’ятайте, що під час ожеледиці значно збільшується гальмівний шлях машини і падіння перед ав­томобілем, який рухається, що призводить як мінімум до каліцтв, а можливо і до загибелі.