ПАМ’ЯТКА СПОЖИВАЧАМ при придбанні насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів та садивного матеріалу багаторічних рослин

Управління контролю в сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби у Закарпатській області повідомляє, що відповідно до чинного законодавства, допускається обіг партій насіння, сортів, які занесені до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.

ЗВЕРТАЄМО УВАГУ споживачів насіння та садивного матеріалу, що при придбанні насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів та садивного матеріалу багаторічних рослин покупець (споживач) має право вимагати від продавця (реалізатора) відомості про товар, який він хоче придбати, а саме:

– назву підприємства-виробника, його місцезнаходження, культура, сорт (гібрид), рік урожаю, номер партії, схожість насіння, його чистота, вологість, походження, термін дії сертифіката, на основі якого здійснювалась перевірка посівних якостей.

Варто знати, що термін дії документів за результатами визначення посівних якостей насіння становить 12 місяців, а упакованих в герметичну тару – 24 місяці. Використання та реалізація насіння та садивного матеріалу, які не забезпечені супровідними документами про їх походження та якість – ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ.

Власник насіння повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу, даним зазначеним у відповідних документах. Ці документи повинні зберігатись на місці торгівлі та пред’являтись за вимогою.

Звертайте увагу на особливості маркування пакувань насіння. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, відповідно до ДСТУ 6006:2008 зазначається:

– назва країни виробника, фірми, підприємця, товарний знак, юридична адреса пакування насіння, культура, сорт (гібрид), масса або кількість штук насіння в пакеті, номер партії, рік урожаю, схожість, документ про посівні якості насіння, коротка інформація про культуру (опис сорту (гібриду), поради щодо вирощування.

НАГОЛОШУЄМО при розкритті пакування намагайтесь не пошкодити місце, на яком у вказаний номер партії, зберігайте квитанцію (фіскальний чек) на придбаний товар.

Обираючи між вітчизняною й іноземною продукцією, треба мати на увазі: в іноземній продукції ми мало що контролюємо. В Україну з-за кордону часто завозять насіння не найновіших гібридів і сортів, а часто те, яке там уже не беруть. Бо нині сортозміна дуже швидка — 3–5 років. А нам часто пропонують сорти й гібриди 20-річної давнини як нові.

Відповідальність за продаж неякісного насіння є суто господарська.

 

Калинич Д.В. – державний інспектор