15 березня – День угорської революції 1848 року


10402822_923208954444399_439554277721798516_n15 березня у місті Пешті (нині частина Будапешта) почалася «Угорська весна” – буржуазна революція, безкровне національно-визвольний рух угорців за незалежність від влади австрійської династії Габсбургів, який пізніше переріс у війну проти Австрії та її союзників.

Револю́ція 1848—1849 років в Угорщині — демократична революція в Угорщині, що входила до складу Австрійської імперії, одна з європейських революцій 1848—1849 років. Серед задач революції було встановлення демократичних прав і свобод, ліквідація феодальних пережитків, перед усім в аграрних відносинах, а також досягнення національної незалежності Угорщини.
Рушійною силою революції стало ліберальне середнє дворянство та міська інтелігенція.

В ході революції було проведено докорінні перетворення соціально-політичного устрою Угорщини, проголошено незалежність від Габсбургів і створено демократичну державу.

Незважаючи на значні успіхи, які було досягнуто революційною армією у війні за незалежність, у серпні 1849 року угорці, які прагнуть до незалежності, були повалені завдяки діям австрійської армії, анти угорським повстанням національних меншин та участі на прохання австрійського двору російського експедиційного корпусу Івана Паскевича.

Тринадцять генералів революційної армії і п’ять цивільних вождів незалежної Угорщини було страчено, і серед них був перший прем’єр-міністр незалежної країни граф Л. Баттяні.
Частково повернути свободи, на короткий час досягнуті революціонерами, угорцям вдалося лише через два десятиліття, коли в 1867 році було укладено Угоду про перетворення Габсбурзької імперії в дуалістичну (двоєдину) монархію Австро-Угорщину.

Австрія та Угорщина були визнані суверенними частинами однієї держави, сталося часткове розділення законодавчої і виконавчої влади (на рівні австрійського рейхсрату / угорського сейму і міністерств). Основну роль в управлінні країною відігравав австрійський імператор, одночасно має титул угорського короля.

Як державне свято цей день почали відзначати в Угорщині після розпаду Австро-Угорської імперії, з 1918 року. Щороку 15 березня по всій країні вивішують угорські триколори.