До 80-річчя проголошенняКарпатської України презентували видання закарпатських авторів про державотворчі здвиги XX століття

У середу, 13 березня, у прес-центрі Закарпатської ОДА відбулася презентація книг Миколи Вегеша та Маріана Токаря «Вершина духу» і Михайла Басараба та Маріана Токаря «Закарпаття: нариси боротьби за українську державність».

У заході взяли участь автор Михайло Басараб, т.в.о. директора обласного департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Василь Комарницький, директор видавництва «Карпати» Віктор Браславець, науковці та громадські діячі.

Василь Комарницький, відкриваючи захід, зазначив, що презентовані книги – не перші з тих, що присвячені історії Карпатської України та Гуцульської Республіки. Коштом обласного бюджету такі цінні для нашої історії видання мають намір видавати й надалі.

У «Вершині духу», підкреслив Віктор Браславець, наведено нові факти, подано аналіз тогочасних подій, документи, які засвідчують прагнення населення краю до возз’єднання з Україною.

Доктор історичних наук Дмитро Федака розповів про наукові дослідження тих буремних часів, зауваживши, що презентоване видання є дуже потрібним, адже у п’яти розділах подає факти про діяльність тогочасних політичних партій, внутрішнє і зовнішнє становище молодої української держави, політичні погляди її очільників, документи та портрети історичних діячів тощо. Відтак воно стане корисним і приємним відкриттям для тих, хто починає вивчати історію Карпатської України.

Михайло Басараб презентував видання про національний український рух у краї 80-90-х років минулого століття. Автор наголосив, що нині важливо не загубити людей, які навчили нас не боятися репресивної системи, дали потрібні знання і вказали патріотам на мету життя.

Громадський діяч Віктор Бедь зазначив, що важливо усвідомити – починаючи з жовтня 1918-го року закарпатці послідовно і чітко висловлювали бажання жити саме в українській державі. Це підтверджують рішення Народних рад, боротьба Гуцульської Республіки, Карпатської України, політрепресованих, активістів кінця 80-х – початку 90-х років минулого століття. Він висловив вдячність за дослідження історії краю, її збереження науковцям, видавцям і представникам влади.

Презентовані сьогодні книги – це чергове поповнення книжкових полиць краян за рахунок обласної Програми підтримки видання творів місцевих авторів, популяризації закарпатської книги та сприяння книгорозповсюдженню на 2018-2020 роки.