Контрафактне насіння: чого слід остерігатись?  

Контрафактне насіння не тільки знищує родючість ґрунту, соціальний захист сільського населення, зменшує врожайність та ще й загрожує глобальній економічній безпеці держави.

Придбаючи контрафактне чи фальсифіковане насіння можна зіткнутись з різними проблемами, зокрема:

погані сходи або їх відсутність;

низька врожайність;

низька якість врожаю;

різнобій сорту;

хвороби.

Особливо уважними слід бути при покупці насіння від «нової» фірми. У такої фірми завжди наявний повний асортимент продуктів з будь-якої країни походження. Але, як показує практика, таке насіння все з одного мішка і все поточного або минулого року виробництва, чого часто не буває навіть у офіційних дистриб’юторів.

Стосовно «не нових» постачальників насіння, то на території Закарпатської області вже не перший рік активно діють дві великі фірми- посередники з продажу насіння ярих та озимих культур – МПГІ Фірма «Ерідон» та «Бізон-Тех 2006». їхні офіційні представництва в нашій області знаходяться в Мукачівському районі. Минулоріч ними було реалізоване значну кількість насіння ярих та озимих зернових культур.

На що ж слід в першу чергу звернути увагу?

При купівлі насіння обов’язково перевіряйте відповідність інформації у сертифікаті та на етикетці у мішку. Номер партії та країна виробництва насіння повинні співпадати. Не слід довіряти незасвідченим копіям сертифікатів, а у справжності сертифікату можна пересвідчитись через електронний доступ до «Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал», що є у вільному доступі на офіційному сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Якщо ж у вас є хоча б невелика частка сумніву щодо оригінальності насіння, яке ви збираєтесь купувати, то зверніть увагу ще і на такі показники:

  • виробник має бути включеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, який складає Міністерство аграрної політики і продовольства України. Реєстр є на сайті.
  • купуйте тільки за безготівковий розрахунок. Зберігаючи усі чеки та квитанції. У такому разі ви зможете мати беззаперечні докази.
  • перевірте усі пакувальні мішки та насіння у них. Як правило, підроблене насіння фарбується неякісною фарбою, яка осипається. На мішках можуть бути голограми роздруковані на кольоровому принтері. Номерні знаки можуть або бути однаковими, або не відповідати сорту тощо.
  • занижена ціна є завжди підозрою. Якісне висококласне насіння не може бути дешевим! Оскільки на його випробування, тестування, дослідження компанії витрачають колосальні кошти.
  • перевірте усю можливу інформацію у мережі Інтернет чи через ЗМІ. Досить часто ви зможете знайти у відкритому доступі інформацію про негативний досвід аграріїв, відкриті кримінальні провадження і т.д.

Дотримуйтесь наших порад і гарних Вам врожаїв!