Ті, що перемогли ГУЛАГ

8 травня в Європі завершилася Друга світова війна. Концтабори нацистів звільнили. Але в СРСР вбивча фабрика смерті продовжувала діяти.

У 1945-му світ тішився завершенню війни, що забрала життя мільйонів людей. Але її жертвами стали не лише ті, хто воював на фронтах зі зброєю в руках. Більшість загиблих під час Другої світової були цивільними.

Одним із інструментів масових вбивств, запроваджених нацистами, стали концентраційні табори. Назви деяких — як той же Аушвіц — стали символами цієї війни і прикладом найстрашніших злочинів в історії людства. Усі сподівалися, що їх використання відійшло у минуле і вони існуватимуть лише у вигляді музеїв із красномовним застереженням “Ніколи знову”.

Однак ці сподівання виявилися марними, адже на території СРСР продовжили діяти комуністичні табори. Імперія ГУЛАГ, яка зародилася за два десятиліття перед Другою світовою, продовжила свою вбивчу роботу і після її завершення. Поки нацистські табори ставали музеями, в комуністичних ще десятки років ламалися долі незгодних.

Загалом через ГУЛАГ перейшло понад 20 мільйонів людей. Серед них — значну частину становили наші земляки. У 1953-му, в рік смерті Сталіна, більше половини в’язнів таборів були українцями. ГУЛАГ став одним із ефективних інструментів знищення української нації. Його жертвами були українські селяни, духовенство, політики, культурна еліта.

Більше читайте тут: https://tsn.ua/blogi/themes/politics/ti-scho-peremogli-gulag-1341345.html?fbclid=IwAR230izjQh3UV3uYtAf9PAtH2JPewbEPTNFfpYxVlypJhUuLXiYMSk_Eon0