Сьогодні — п’ята річниця визволення Маріуполя

Цього дня, 5 років тому, українські війська визволили від проросійських окупантів Маріуполь.

Ще з самого початку втілення в життя російськими агресорами сумнівної ідеї «русского мира», а потім і в час неприкритої збройної агресії проти України Маріуполь був (та й залишається) ласим шматком для Кремля, адже це місто має надзвичайно важливе стратегічне значення.

Маріуполь – це і порт, і два металургійні комбінати (Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча та «Азовсталь») та найбільше в Україні машинобудівне підприємство – концерн «Азовмаш», продукція яких складає значну частину експорту України. Протистояння між українцями і проросійськими сепаратистами розпочалося в Маріуполі майже одразу після втечі з України президента Януковича. Особливо проросійські сили активізувались після так званого приєднання Криму до Росії.

Приблизно з середини квітня Маріупольська міськрада була захоплена сепаратистами, які наводили жах на місцевих мешканців, показуючи, хто в місті господар. 9 травня, виконуючи накази московських кураторів, вони штурмували міське УВС – Маріуполь перейшов під їхній повний контроль. При цьому було поранено і взято в полон начальника УВС Валерія Андрощука і вбито начальника ДАІ Віктора Саєнка, бійця добровольчого батальйону міліції «Азов» Родіона Добродомова. До того ж, терористи заблокували бетонними блоками декілька вулиць у центрі міста і захопили адмінбудівлі. Міліція, СБУ і прокуратура були повністю паралізовані, а чимало хто з силовиків вже готувався приміряти на себе російську форму за прикладом своїх кримських колег.

Після подій 9 травня і фактичної втрати контролю над третім за розміром містом Донбасу – Маріуполем, Україна контролювала лише маріупольський аеродром, на якому знаходилися українські нацгвардійці, військовослужбовці Збройних Сил України, та півтори сотні добровольців з батальйону МВС «Азов». Штурм Маріуполя українське командування спочатку планувало на 23 травня 2014 року, аби надати можливість містянам проголосувати разом з іншими українцями на президентських виборах, але згодом, після аналізу наявних сил і засобів, відмовилося від цього плану.

Остаточною датою початку визволення було визначено 13 червня. У спецоперації брали участь 150 бійців спецбатальйону «Азов», 2 роти спецбатальйону «Дніпро», 2 роти Національної гвардії, 72 ОМБр ім. Чорних Запорожців та спецназ МВС. Блок-пости на в’їздах до міста контролювали військові, допомога надходила також від членів Правого сектору та місцевих активістів. Для блокування району проведення спецоперації було залучено близько 500 військовослужбовців ЗСУ та НГ.

Штурм розпочався о 5-ій ранку. У ході зачистки Маріуполя від проросійських найманців було ліквідовано їхні ключові опорні точки, знищено техніку та відновлено контроль над усіма захопленими спорудами, зокрема будівлею міської ради. Відтоді, завдяки зусиллям українських військових та самих маріупольців, місто живе хоч і напруженим, але мирним життям, залишаючись вразливим для терактів, найбільший з яких стався 24 січня 2015 року.

24 січня 2015 року російські військові здійснили теракт — спальний район Маріуполя “Східний” обстріляли реактивними системами “Град” та “Ураган“. Тоді загинули 30 цивільних, ще 128 були поранені. Були зруйновані житлові будинки, крамниці.

За обстріл українського Маріуполя відповідальні безпосередньо російські військові. Про їхню причетність свідчать дані СБУ (http://bit.ly/2KdkiWs) та результати дослідження міжнародної групи Bellingcat. http://bit.ly/2Wyh2X9

Минулого року Росія почала нарощувати військову присутність на Азовському узбережжі та ускладнювати навігацію українським суднам. У листопаді російські силовики вчинили підступну провокацію та захопили три українські кораблі, які йшли з Одеси до Маріуполя, маючи гарантований дозвіл та дотримуючись міжнародного законодавства.

Російська ФСБ взяла в полон 24 українських моряків. Кремль досі продовжує тримати українців за ґратами за надуманими звинуваченнями.

За 5 років війни українським військовим вдалося звільнити велику частину окупованих територій, спільними зусиллями вдалося звільнити багатьох полонених і політв‘язнів. Але війна триває. Військові продовжують гинути, Кремль катує наших громадян за ґратами, а українці на окупованих територіях постійно в небезпеці.

Маріуполь був звільнений завдяки рішучим діям наших захисників. Це історія про українців, які зупинили одну з найсильніших армій світу, та вибороли право бути вільними. Бути сильними і відважними — обов’язкова складова перемоги та звільнення решти українців на всіх фронтах гібридної війни.