Сьогодні відзначаємо День хрещення Русі-України

28 липня, у день пам’яті святого  рівноапостольного князя Володимира, відзначаємо День хрещення Русі-України.

Прийняття Київською Руссю християнства стало подією вселенського значення, що на віки визначила духовну долю Церкви й українського народу та донині має великий вплив на життя суспільства і держави .

Першою правителькою на Русі, що офіційно прийняла християнство, стала вдова князя Ігоря, княгиня Ольга. Під час її перебування у 957 р. Ольга приватно приймає хрещення. Після повернення з Константинополя княгиня починає проводити лінію на обмеження впливу язичництва у державі, будує дерев’яну церкву святої Софії.

Продовжив справу своєї бабусі – хрестити Київську Русь і проголосити християнство державною релігією – зміг лише князь Володимир Великий. Прийшовши до влади за допомогою варязької дружини і язичницької еліти, Володимир за для їх інтересів запровадив язичницький пантеон богів. Але трохи згодом Володимир переконався, що для зміцнення держави та її престижу потрібна нова віра.

Володимир наочно бачив культурну перевагу Заходу над культурою його держави, хоча б перевагу культури зовнішньої чи матеріальної; можливо, що й різні посли європейських держав, що шукали зближення з могутнім українським князем, самі не раз звертали увагу Володимира на цю вищість європейської культури. Руський князь бачив увесь блиск та пишноту грецьких царів, бачив їхню культуру, яка йому дуже імпонувала. Культурний розвиток власної держави, її добробут настирливо говорили Володимиру про те, що він мусить якнайбільше зблизитися із Заходом, з Європою, мусить пересадити в Україну цю європейську культуру. А найпершим ключем до всього цього було одне – християнство, зміна старої віри на нову, охрещення Так, влітку 988 р. великий князь Володимир Святославович був охрещений в церкві св. Іакова в Херсонесі.

Згодом Володимир  хрестив своїх дітей. Місце, де були хрещені його діти в Києві, до цих пір називається Хрещатиком. Піддані Володимира прийняли християнство. Християнство стає державною релігією Київської Русі. Для унормування церковного життя у своїй державі Володимир видав Устав, призначивши десятину на утримання церкви, та визначив права духовенства. На чолі церкви стояв київський митрополит. У великих містах перебували єпископи, які вирішували всі церковні справи своїх єпархій.

Прийняття християнства сприяло формуванню та зміцненню феодальних відносин, розвитку державності, зростанню міжнародного авторитету Київської Русі.

Християнство стало потужним поштовхом для розвитку освіти і культури: почали відкриватися школи, поширилася писемність, в Києві був збудований головний храм Русі – Десятинна церква Богородиці (996 р.). Під його впливом розвивалися живопис, кам’яна архітектура, музичне мистецтво, розширювалися і зміцнювалися культурні зв’язки Русі з Візантією.

Слід пам’ятати нашу історію. Відзначення цієї знаменної дати об’єднує нас навколо справжньої духовної радості та національної ідеї, поваги до вічних християнських цінностей.