Дні, присвячені охороні здоров’я: «Дитина пішла у перший клас»

Час сідати за парти. Адаптація до нового графіку та розпорядку дня може негативно вплинути на дитячий організм.  Аби навчальний  рік минув без проблем зі здоров’ям, батьки повинні максимально уважно поставитися до потреб школяра.

Сподіваємося, рекомендації фахівців підкажуть дорослим, як допомогти дитині здолати перші труднощі нового для неї шкільного життя.

Здоров’я дитини багато в чому залежить від правильного харчування. Чим простіша їжа, тим краще. Часто діти скаржаться на болі в шлунку. Основною причиною гастриту є нерегулярне  та незбалансоване харчування під час навчального року. Якщо сніданок вдома  батьки ще можуть проконтролювати (краще, якщо це будуть молочні продукти або каші), то з раціоном упродовж дня складніше. Дитина в школі перебуває 5-7 годин, тож мусить поїсти. Перерва між їдою повинна бути не більше, ніж  4 з половиною години. З  собою дитині можна дати горішки або сухофрукти для перекусу й енергетичної підзарядки. Сир повинен бути сиром, а не солодкою масою чи сирком.

    На самопочутті дитячого організму,  який перебуває у стадії активного росту, позначаються як об’єктивні фактори ( несприятлива екологічна ситуація, загальне зниження імунітету дітей, мутація низки інфекцій тощо), так і суб’єктивні причини – неправильний режим дня, надмірні навчальні навантаження, відсутність фізичної активності. Все це  формує цілий комплекс недуг  школярів, тому вони часто хворіють, швидко втомлюються , мало встигають не лише за навчальною програмою,  а й у рамках позашкільного проведення часу.

Поставі – особливу увагу

     Окремо слід акцентувати увагу на тому, що серед найпоширеніших патологій у дітей молодшого шкільного віку є викривлення хребта (сколіоз).  А вже у 25 -30 років багато з них  мають у своєму «активі»: остеохондрози, кили, радикуліти  та інші хвороби, що нерідко  призводять до інвалідності. Та  початок  цих недуг – у шкільному віці, сидячому способі життя. У школярів часто трапляються запаморочення, вегето – судинна дистонія, неврози, енурез, підвищена збудливість, погіршується пам’ять, увага, зір , слух , підвищується тиск. Усе це  – від хребта. Статичне, часто неправильне сидяче положення протягом  декількох годин призводить до формування стійких деформацій хребта. Проблема постави стосується не лише естетичного  боку питання, а й психологічного – сутулі підлітки більш закомплексовані. Важливий тут й психологічний аспект, а також правильне положення тіла, при якому м’язи напружуються оптимально,  що сприяє повноцінній роботі внутрішніх органів. Тому необхідно стежити за поставою дитини. У разі найменших порушень звертайтеся до фахівців.

Не перенапружуйте  очі

     Короткозорість – дуже поширене захворювання серед школярів, тому батькам і вчителям слід подбати про те, щоб дитина правильно сиділа на заняттях. Відстань між зошитом і очима має бути не меншою за 33 см, від очей до екрана комп’ютера – не меншою за 50 см. У школі, та й вдома  не завжди дотримуються санітарних норм зовнішнього освітлення та правильної посадки дитини. Якщо ви помітили, що ваша дитина примружується, розглядаючи віддалені предмети, або не дотримується належної відстані від книги  (33 см), швидко втомлюється, скаржиться на біль в очах, то слід обов’язково звернутися до лікаря-офтальмолога. Також необхідно стежити за умовами, за яких дитина читає, пише, малює. Джерело освітлення повинно розташуватися з лівого боку, читати лежачи або  під  час споживання їжі , не припустимо!

   Для профілактики порушень зору найбільш дієвими є препарати, створені на основі натуральних антиоксидантів – екстракту чорниці та бета – каротину.  У народній медицині чорниця здавна є популярним засобом  для поліпшення гостроти зору, швидкого усунення зорової втоми та поліпшення сутінкового зору. Бета – каротин ( провітамін А) під час великих зорових навантажень витрачається інтенсивніше,  бо  бере участь в процесі перетворення оптичного образу в систему електричних сигналів, які передаються в мозок. Крім цього, бета – каротин різко знижує негативний вплив опромінення ( наприклад, від телевізора), сприяє гарному сприйняттю кольорів, адаптації очей  до сутінків. Навіть за відсутності скарг, мінімум раз на рік, необхідно проходити обстеження у дитячого офтальмолога.

Головний біль : від вегето-судинної дистонії – до «шкільної» мігрені

    Поширене явище у дітей шкільного віку –головний біль. А кожна десята з них має мігрень. Це складний неврологічний стан , який іноді навіть без наявності головного болю, може порушувати роботу всього організму. Найчастіше у дітей спостерігається так званий  «головний біль напруги». Сьогодні він буває у більшості підлітків, починаючи з 10-11 років. Основна причина – перевантаження у школі  плюс  велика кількість додаткових занять   та тривале сидіння за комп’ютером.  Нині звично , що дитина багато часу займається уроками.   Школяр змушений годинами перебувати в одному й тому ж положенні.  Від цього перенапружуються м’язи шиї , спини, погіршується циркуляція крові , недостатньо  кисню надходить до мозку .  Так зване «електронне» дозвілля витісняє традиційні дитячі ігри, прогулянки на свіжому повітрі, заняття спортом. То ж відпочинок  дитини нічим особливо  не відрізняється від навчання. Результат – швидка втомлюваність. Відомо, що діти, які займаються спортом, танцями набагато краще навчаються і засвоюють набагато більше інформації. Також у них нижчий ризик розвитку ще однієї суттєвої причини головного болю – вегето-судинної дистонії. Ця проблема виникає в період активного росту дитини. Дитячий скелет розвивається занадто швидко, а судини за ним не встигають. Вони починають витягуватися, недостатньо забезпечуючи  мозок киснем. Насамперед необхідно навчити дитину правильно розслаблятися. Якщо головні болі турбують часто, звертайтеся до лікаря.  Необхідно провести спеціальне обстеження стану судин голови та шиї, а також провести курс фізіотерапії, яку підбере фахівець.

Дитина не хоче йти до школи

    Проблеми дитини в школі можуть бути різні: труднощі у навчанні, спілкування з вчителем чи однокласниками  або просто небажанням йти до школи. Характерна поведінка дітей у першому класі – це непосидючість , неуважність. Інша проблема – часті конфлікти з однолітками, зазвичай дитина скаржиться , що в класі погані діти, всі її кривдять, насміхаються. У таких дітей бувають спалахи гніву і, як наслідок, немає друзів.. Значно простіше пережити ситуацію, коли дитина знає, що її завжди підтримають люблячі батьки. Але не забувайте: запорука правильного виховання – це єдність вимог до дитини з боку всіх дорослих.

    Деякі діти дуже швидко втомлюються ,  часто хворіють, пропускають заняття, погано  засвоюють шкільний матеріал.    Пам’ятайте, головною допомогою для таких дітей є організація спеціального режиму, повноцінний сон (10 годин), відпочинок на повітрі, окрім того до них  необхідно виявляти максимум такту, чуйності. Адже від того,  як пройде адаптація на першому році навчання, нерідко залежить успішність дитини в наступні роки. Іноді потрібно лише відрегулювати  режим  її сну  чи час підготовки домашніх завдань – і поступово покращиться  засвоєння  шкільної програми. Тільки любов до дитини допоможе батькам подолати всі труднощі.