Дні, присвячені охороні здоров’я: Ваш стоматолог вважає, що вам це потрібно знати

Стоматологи впевнені: якщо б люди  дотримувалися елементарних правил догляду  за ротовою порожниною, підстав для візитів до зубного лікаря у них було би  набагато менше, коли б вони  взяли до уваги поради  фахівця!

Чистити зуби правильно

Розташуйте  щітку під кутом 45 градусів до лінії ясен і пройдіться вимітаючи ми рухами по поверхні кожного зуба: знизу вверх для нижніх зубів і зверху вниз – для верхніх. Основна частина зубного нальоту накопичується біля ясен – вимітаючі рухи допоможуть очистити «зону ризику». Потім пройдіться колоподібними і вертикальними рухами по передній і задній поверхням зубів. Чистка повинна займати близько 3 хвилин. Чистити зуби потрібно 2 рази на день. Справа в тому, що впродовж наступних годин  після чистки зубів   на  їх поверхні  утворюється зубний наліт,  у складі якого є мікроорганізми і та пеликули зуба, а в подальшому  й залишки  їжі. Якщо ж чистити зуби вранці та ввечері, наліт не встигає перетворюватися у зубну бляшку і міцно прикріпитися до поверхні зуба.

Наша порада: Щоденно їжте яблука і сиру моркву. Тверді овочі і фрукти  масажують  ясна та очищають зуби, як мітла, запобігаючи появі відкладень.

Не натискайте занадто на зубну щітку

Якщо під час чистки зубів з’являється кров, це може свідчити або про проблеми ясен, або занадто  натискаєте на зубну щітку. Відвідайте стоматолога. Якщо він не підтвердить пародонтоз і пародонтит,  навчіться правильно чистити зуби. Надмірний тиск на щітку тільки травмує ясна, проте не забезпечує якісної чистки зубів. Зробіть простий експеримент.

Прикладіть  щітку, наприклад, до скла чи столу і натисніть на неї. Ви переконаєтеся, що ворсинки лише   ковзають по твердій поверхні, але не  чистять її. Те ж саме відбувається і з вашими зубами.

Ополіскувачі: не зашкодь!

Ополіскувачі для ротової порожнини можна поділити на дві основні групи. Перша – лікувальні, до складу яких входять активні компоненти (наприклад, хлоргексідін). Застосовувати такі засоби можна тільки за призначенням лікаря і короткий курс – у протилежному випадку є ризик порушити баланс мікрофлори у роті. Друга група ополіскувачів  – профілактична, яка дезодорує і додатково очищає ротову порожнину. Застосовувати їх можна за необхідністю (наприклад, після прийому  пряної їжі) У інших випадках після їжі достатньо прополоскати рот водою.

Наша порада: Звичайна нитки не замінить флос. Вона занадто грубоволокниста і тільки травмуватиме ясна. Зубочистки  ж підходять тільки у екстреній ситуації, бо ними легко поранити ясна.

Ніколи не пізно мати гарну усмішку

Сучасна ортодонтія успішно корегує дефекти прикусу не тільки у дітей, а й у дорослих. Для дорослих використовують незйомні пристосування – брекет-системи. Вони мають дозований, але не постійний тиск на пародонт і кісткову тканину, завдяки чому прикус вирівнюється. Брекет-система може змістити зуби на 3-4 мм. Проте , майте на увазі, що після встановлення брекетів від вас вимагатиметься більш ретельний догляд за ротовою порожниною (лікар порадить, як саме треба чистити зуби у період використання брекетів).

Не  використовуйте відбілюючі зубні пасти частіше одного разу на тиждень

Зубні пасти з відбілюючим ефектом користуються великою популярністю. Проте стоматологи підкреслюють: для щоденного застосування такі пасти не підходять! У більшості випадків відбілюючий ефект досягається за рахунок великої абразивності пасти. Точніше, така паста діє як наждачний папір: разом із зайвими відкладеннями стирається й зубна емаль. У результаті підвищується чутливість зубів, що  врешті-решт веде до  їх пошкодження. Тому відбілюючи зубні пасти можна використовувати лише зрідка: не частіше одного-двох разів на тиждень. Зверніть увагу на зубні пасти, які  знешкоджують зубний наліт не механічним, а хімічним шляхом. А щоб зуби не тьмяніли, відмовтесь від нікотину, не пий часто чорний чай і червоне вино. Після їх споживання прополощіть рот водою)

Використовуйте флос щоденно

Каріозні процеси бокової поверхні  зубів зустрічаються у багатьох пацієнтів. Справа в тому, що очистити за допомогою звичайної зубної щітки  ділянку між зубами нереально. Проте з цим завданням успішно справляється зубна  нитка (флос). Щільно приклади флос до поверхні зуба і акуратно проведи ним у напрямку від  ясен до ріжучого краю (жувальної поверхні) зуба. Дій акуратно: зубна нитка повинна ковзати по боковій поверхні зуба (і таким чином очищати її), а не пошкоджувати ясна. Якщо флос йде не гладко, немов  чіпляючись за якусь перешкоду, це привід відвідати зубного лікаря. Можливо, причина в тому, що розкришилась пломба чи з’явився зубний камінь. Сьогодні є флоси різної товщини і з різних матеріалів  – обирайте ті, які підходять саме вам.

Відвідуй стоматолога раз у півроку

Навіть якщо вас нічого не турбує, кожні шість місяців проходь профілактичний лікарський огляд. Це допоможе уникнути багатьох проблем із зубами, адже на початковій стадії карієс, як правило, не турбує. А вже тоді, коли ви відчуєте біль ураженого зуба, він може бути повністю зруйнованим. Крім того, за необхідності стоматолог зніме зубний камінь – через його несвоєчасне видалення виникає запалення  ясен. При підвищеній чутливості зубів (солодке, кисле, холодне, гаряче викликає біль) лікар може порекомендувати вам спеціальну пасту, а також  обробити зуби фторовмісним лаком. Якщо у вас є старі пломби радянського зразка, їх рекомендується замінити на нові, із сучасних фото полімерних матеріалів. Переваги фото полімерів у тому, що вони дозволяють повністю відновити анатомію і функції зуба і є нетравматичними для оточуючих тканин.

Не живіть без зубів!

Якщо вам видалили зуб,  не зволікайте зі  встановленням зубного протезу. Коли людина впродовж тривалого часу живе без  зуба, розвиваються вторинні дефекти зубного ряду. Зуби, які знаходяться поряд, нахиляються у бік  порожнього місця – виникає порушення прикусу ,,збільшуються міжзубні щілини, в які постійно потрапляє їжа. Крім того, зуб-антагоніст  (той, який знаходиться напроти відсутнього зуба знизу і зверху) може вийти з кісти разом з коренем – у результаті ви втратите ще один зуб. У випадку, якщо у одному зубному ряді не вистачає кілька зубів, змінюються навіть риси обличчя, западають щоки, опускаються кутики губ. Протезування на  імплантат – найбільш сучасне, якісне і бережливе  по відношенню до сусідніх зубів рішення. В ході операції у кісткову тканину  вживляють спеціальний штифт. У подальшому на нього ставлять тимчасову коронку, а через декілька місяців, коли штифт приживеться остаточно – постійну. Адгезивні  мостовидні протези дозволяють уникнути обточування і встановлення коронок на сусідні зуби. Штучний зуб у цьому випадку кріпиться до сусідніх за рахунок спеціальних балок-опор.

Не зловживай жувальною гумкою

Те, що жуйка «витягує» пломби – лише частково правда. Жувальна гумка може нашкодити тільки у тому випадку, якщо пломба стоїть негерметично чи почались вторинні карієсні процеси. І тут  гаяти час щодо візиту до стоматолога не варто, адже зуб руйнується!. Інша річ, що від постійного жування може постраждати шлунково-кишковий тракт. Коли ви постійно працюєте челюстями, починає активно виробляти шлунковий сік. Проте їжа до шлунку не потрапляє! Якщо така ситуація повторюється часто, це передумова для розвитку гастриту і навіть язви шлунку. Цукор і ароматизатори, які входять до складу жуйки, також не додають здоров’я: вони можуть порушувати мікрофлору ротової порожнини забруднювати організм  загалом. Так що жувати жуйку часто все-таки не варто. Якщо необхідно освіжити подих, краще користуватися спеціальним ополіскувачем для ротової порожнини чи спреєм.

Додержуючись гігієнічних правил догляду за ротовою порожниною в цілому і зубами зокрема, ви надовго збережете свою привабливу посмішку!