21 жовтня виповнюється 72 роки Операції «Запад»: за один день до Сибіру та Казахстану було вивезено близько 78 тисяч українців

Операція “Запад” розпочалася 21 жовтня 1947 року о 2-й годині ночі. Енкаведисти зі списками вривалися в оселі і давали 2 години на збори (хоча, на практиці, ніхто цього не дотримувався, людей виганяли фактично, в чому були, і вантажили на машини, щоб везти на залізничну станцію, де їх уже чекали ешелони для відправки на Схід).
Основна частина депортованих була вивезена до кінця дня, в деяких гірських районах сталися затримки через великі снігопади. Останніх депортованих відправили на Схід 26 жовтня. Загальна кількість їх становила 77 тисяч 791 особу.

Частину депортованих вивантажили в Казахстані серед степу в сніги без будь-яких підручних засобів: щоб вижити, їм довелося рити землянки ложками та мисками. Багато літніх людей і дітей не витримали дороги – їх просто викидали з ешелона. Як свідчать документи, 875 виселенців намагалися втекти з ешелонів,  515 з них схопили конвоїри.

Відправною точкою для реалізації операції став наказ міністра держбезпеки СРСР В. Абакумова № 00430 від 22 серпня 1947 року «Про виселення сімей засуджених, убитих, тих, хто перебуває на нелегальному становищі, активних націоналістів та бандитів із території західних областей України». Постанова Ради Міністрів СРСР від 10 вересня 1947 року «Про виселення із західних областей УРСР членів родин оунівців» сприяла пришвидшенню термінів виконання задуму. В документі йшлося про забезпечення вугільної промисловості СРСР робітниками з числа родин підпільників і членів УПА. 10 жовтня 1947 року міністр внутрішніх справ УРСР Т. Строкач затвердив план оперативних заходів по своєму відомству.

Основними організаторами і виконавцями депортації стали МГБ та МВД УРСР. Керівництво операцією здійснював спеціально створений Оперативний штаб для депортації на чолі із заступником міністра МВД М. Дятловим. Місце дислокації штабу – Львів. Виконання забезпечували: оперсклад МГБ – 6 859 осіб, збройні сили (солдати внутрішніх військ МГБ і корпус охорони МГБ, особовий склад МВД і прикордонних військ, «стрибки») – 46 509, радянський партактив – 15 556, армійські шофери – 1 227 осіб. У ході операції використовували гужовий та автотранспорт, бронетехніку, трактори, залізничний транспорт.

Регіон охоплення депортацією включав Волинську, тодішні Дрогобицьку та Станіславську, Львівську, Рівненську, Тернопільську й Чернівецьку області.

Операція «Запад» – наймасовіша депортація, здійснена радянською владою в Західній Україні у 1947 році. Однією з її головних цілей було нейтралізувати діяльність Української повстанської армії та тих, хто їй співчував і допомагав.  Виселенню підлягали за попередньо складеними списками члени родин оунівців та повстанців. Протягом доби було вивезено близько 78 тисяч українців до Казахстану та віддалених районів Сибіру.