Історія гасла “Слава Україні!”: коли і де воно прозвучало вперше

4 жовтня 2018 року, Верховна Рада ухвалила Законопроект 9036 “Про внесення змін до статутів Збройних Сил України”. Гасло “Слава Україні” – “Героям слава” – стало офіційним вітанням українського війська! А слово “товариш” було замінено словами “пан (пані)” у відповідному відмінку та числі.

Але хто і коли вигадав гасло “Слава Україні!”?

Гасло народилося у Харкові. Загриміло на всю Україну з Києва. Збереглося завдяки зусилллям галичан і волинян у Львові та Рівному.
Гасло “Слава Україні!” і відповідь “По всій землі слава!” використовувалось ще в середовищі харківської української студентської громади у кінці XIX століття.
Того самого, на базі якого у 1900 році виникла Революційна українська партія (РУП) – перша модерна українська політична партія під російською займанщиною. Перше відоме згадування гасла пов’язане саме із цим середовищем.

Вислів «слава України» вживається щонайменше від часів Шевченка. У своєму вірші «До Основ’яненка» (1840, у варіанті 1860 року) Шевченко писав:
Наша дума, наша пісня Не вмре, не загине…
От де, люде, наша слава, Слава України!
Вірш Чубинського «Ще не вмерла Україна» (1862) також перекликається із цими рядками: Ще не вмерла Україна і слава, і воля.

Під час визвольних змагань фраза «Слава Україні» в різних інтерпретаціях з’являється в різних військових формуваннях та звучить у багатьох регіонах України та українських етнічних земель. Її використовують різні підрозділи УНР та інших українських державних утворень.

УНР. Гасло та вітання «Слава Україні! – Козакам Слава!» в часи УНР використовували чорні запорожці. Про це йдеться зокрема і в спогадах Петра Дяченка, командира 1-го кінного полку чорних запорожців.
Гетьманат Скоропадського. «Йшлося насамперед про сердюків, які добре марширували, голосно вигукували «Слава Україні, Гетьманові Слава», – пише у своїх спогадах генерал Всеволод Петрів.
Пізніше гасло підхопили наступні борці за незалежність України.
“Слава Україні” – “Героям слава” – гасло Української повстанської армії.
Звертання «Слава Україні! — Героям слава!» затвердив навесні 1941-го року ІІ Великий збір ОУН.

В часи СРСР гасло “Слава Україні” – “Героям слава” було заборонене. І тільки в часи перебудови воно знову почало звучати  на мітингах і демонстраціях. А в часи незалежності, і особливо у світлі збройної агресії 2014 року, гасло набуло нового сенсу. Слава Україні! Героям Слава!

За матеріалами УІНП та “Історичної Правди”.