100-річчя Першого зимового походу Армії УНР

6 грудня 1919 року розпочалася одна з найлегендарніших операцій Армії УНР – Перший зимовий похід. І сьогодні, відзначаючи День Збройних Сил України 6 грудня – це данина  славній історії українського війська. Пам’ятаймо героїчні сторінки нашої історії!

Перший Зимовий похід став унікальною воєнною операцією в історії України. Не маючи військово-технічного і медичного забезпечення, Армія УНР виконала свої головні завдання – зберегти ядро Армії, підтримувати військову присутність в окупованій Україні, підняти антибільшовицькі повстання і дати Симону Петлюрі час домовитись із Юзефом Пілсудським про спільну боротьбу проти влади Рад.

Похід завершився 6 травня 1920 року. Протягом п’яти місяців Армія УНР з боями подолала близько 2,5 тисяч кілометрів, провела більше 50 великих боїв і 100 сутичок з ворогом.

Сто років тому, 6 грудня 1919-го, розпочався Перший зимовий похід Армії УНР. Таку назву отримав партизанський рейд Армії Української Народної Республіки під проводом Михайла Омеляновича-Павленка тилами Червоної та Добровольчої армій. Це був єдиний варіант зберегти як саму армію та її дух у той час, як Головний Отаман Петлюра із штабом перебував у Варшавi, так і присутність української армії на окупованій території, що для населення мало неабияке значення. «Здивування росіян, що мостилися міцно засісти в повітах та губерніях на посадах різних губернаторів, ісправників, приставів тощо, можна порівняти хіба з тим, якби в наші часи, як уже мало хто вірить в чуда, з’явився б з-під землі мертвець і почав порядкувати в хаті. Та ще й як панувати! На своєму шляху Українська Армія буквально змітала все, що нагадувало російське панування. Мертвець воскрес і на «живих людей» напав жах, котрий неминуче гнав їх до якоїсь прірви, де вони мусили знайти собі смерть», – писав про похід один з його учасників, генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник.

Похід тривав рівно п’ять місяців — з 6 грудня 1919 по 6 травня 1920 років — і став однією з найбільш героїчних і успішних бойових операцій часів Української революції 1917-1921 років. Учасники походу подолали 2500 кілометрів Житомирською, Київською, Черкаською, Кіровоградською, Миколаївською, Одеською, Вінницькою областями, провівши понад 50 успішних боїв.

Пам’ятаймо героїчні сторінки нашої історії!