81 рік від проголошення незалежності Карпатської України. Як створювалося власне військо

Стрій членів Карпатської Січі

15 березня 2020 року виповниться 81 рік від проголошення незалежності Карпатської України.

А нині розповімо вам про те, як створювалося власне військо Карпатської України?

Так, для захисту Карпатської України 9 листопада 1938 року в Хусті засновано парамілітарну структура під назвою “Організація народної оборони Карпатська Січ” (ОНОКС). Очолив її колишній пістаршина австро-угорської армії Дмитро Климпуш. Членами Карпатської Січі могли стати громадяни автономії, які досягли 18 років.

Січовики мали право носити військовий однострій, відзнаки та легку зброю. Керівним органом ОНОКС стала Головна команда, до якої входили Іван Роман, Степан Росоха та Іван Рогач. Окремо діяв військовий штаб, який очолив полковник Михайло Колодзінський. Ядро штабу становили члени ОУН із Галичини.

Група добровольців Карпатської Січі

Карпатська Січ від початку формувалася на цілком добровільній основі. За короткий час її осередки виникли мало не в кожному селі краю. Соціальною базою для її розбудови стали осередки “Пласту”, “Січі” та “Просвіти”.

В ОНОКС записувалися представники сільської та міської інтелігенції – вчителі, лікарі, дрібні службовці, студенти, гімназисти, семінаристи, а також робітники та демобілізовані військовослужбовці з чехословацької армії. За досить короткий проміжок часу вона стала однією з найбільш масових громадських організацій на Закарпатті. Також до ОНОКС вступило чимало вихідців із Галичини, Волині, Буковини та Наддніпрянщини, що надавало їй загальноукраїнського характеру.

Січовики проходили військову та бойову підготовку в гарнізонах. Вишколи проводили офіцери чехословацької армії, колишні старшини Армії УНР і УГА та військові фахівці ОУН. Їх залучали до боротьби проти польських та угорських диверсійних відділів, що проникали на територію Карпатської України з півночі та півдня…

Ілюстрації:
1. Стрій членів Карпатської Січі.
2. Група добровольців Карпатської Січі.
Матеріали: Український інститут національної пам’яті