Зелена пожежа алергенної Амброзії

Амброзія полинолиста (латиньAmbrosia artemisifolia L.) з’явилась на території України менше ста років тому, витіснивши «аборигенних» рослин. За останні роки відбувся бурхливий процес поширення амброзії у всіх областях України на площі майже 3,1 млн. га, зокрема в Закарпатті у 11-ти районах забур’янено нею 6226 га (у 2007 році було лише 2690 га). Ніби “зелена пожежа” вона засмічує вулиці, присадибні ділянки, сади, парки, особливо пустирі, узбіччя доріг, залізничні насипи, береги річок и ставів, а на полях – посіви і полезахисні смуги.

Ця рослина стала справжнім лихом для сільського господарства. Виснажуючи і зневоднюючи ґрунт на полях, призводить до значних втрат врожаю сільськогосподарських культур. При середній густоті рослина забирає з одного гектару землі до 2 тис. тонн води і виносить з ґрунту поживні речовини, що містяться в 700-800 кг мінеральних добрив. З кожним роком амброзія поширюється на нові території, не тільки утворює при цьому велику надземну масу і заглушує культурні посіви, але й приносить шкоду благоустрою міста та здоров’ю його мешканців, спричиняючи масові захворювання населення на алергію. Для багатьох регіонів це стало проблемою державного рівня.

Окрім цього, Амброзія полинолиста добре “маскується” під рослину Полину звичайного (тому і назва – полинолиста), і навіть під декоративні чорнобривці Але впізнати її все ж можна.

Стебло Амброзії прямостояче, опушене, розгалужене, висота може доходити до 2,5 метри. Листя зверху зелені, знизу – сизуваті з вузькими частками, черешкові, верхні – перистороздільні, нижні – двоперистороздільні. Квіти дрібні, жовтого кольору. зібрані у колоскові суцвіття. Стрижневий корінь здатен проникати на глибину до 4 метрів.

Найшкідливіша ця рослина в період цвітіння:  із середини серпня до кінця жовтня. Одна добре розвинута рослина виробляє мільярди пилкових зерен і здатна продукувати до 100 тисяч насінин, які зберігають схожість до 10-15 років та розповсюджуються різними способами: з відходами, соломою, транспортними засобами, тваринами й діяльністю людини, а також водою під час повені, злив і при зрошенні.

Пилок Амброзії потрапляє до організму через дихальні шляхи, швидко руйнує захисний бар’єр слизових оболонок носа та очей, викликаючи чхання, кашель, свербіння, набряк, закладення носу, почервоніння, сльозіння очей, слизовиділення та інші алергічні реакції. Ці захворювання відомі під назвами «поліноз» або  “сінна лихоманка”, “пилкова алергія”, “сінна астма”, “осіння лихоманка”. Жителі в містах страждають на поліноз у 6 разів частіше, чим сільські жителі. Через Амброзію, за певний час, можуть виникати напади бронхіальної астми, причому часто досить важкі.

Окрім цього вона (амброзія) здатна спровокувати перехресну харчову алергію з деякими продуктами рослинного походження, наприклад, з гірчицею, яка міститься в майонезі, соусах чи приправах.

Якщо Ви виявили у себе симптоми алергії на пилок, а антигістамінні препарати і назальні спреї не дають потрібного результату, то:

– старайтесь не виїжджати за місто, протипоказані сільськогосподарські роботи;

– не відкривайте вікна і двері в квартирі чи офісі. Спіть з закритими вікнами;

– провітрюйте приміщення післе дощу, ввечері та у безвітряну погоду. На відкриті вікна повісити змочену марлю складену в кілька шарів;

– чим менше бути на вулиці , після повернення з вулиці треба змінити одяг і прийняти душ;

– закривайте вікна в машині під час поїздки, особливо за містом;

– не сушіть речі після прання на вулиці (на відкритому балконі), бо на них теж осідає пилок;

– при можливості, частіше проводьте вологе прибирання в кімнатах.

З метою запобігання розповсюдження карантинної рослини на території міста та району щорічно проводяться регулярні обстеження інспекторами карантинної служби, розробляються заходи боротьби з нею.

Враховуючи, що амброзія полинолиста має високу регенераційну здатність (частини рослини, присипані вологим ґрунтом, здатні утворювати корінь и приживлятися), самий дієвий метод боротьби с нею в межах населеного пункту –  виривання рослин з коренем та проведення регулярного скошування до початку цвітіння.

Вести боротьбу з цією злісною карантинною рослиною треба усім разом: фітосанітарній службі, санепідемстанції, екологічній службі, підприємствам, навчальним закладам, громадськості. Варта згадати і використати позитивний досвід інших областей України та наших найближчих сусідів – угорців – в організації акції залучення населення, учнів навчальних закладів  до знищення амброзії через виривання її з корінням та здачі їх на створені спеціальні пункти прийому, де передбачена за це грошова винагорода (приблизно: 1 грн за 100 корінців).

Згідно статті 12 Закону України „Про карантин рослин”, всі особи, які здійснюють господарську діяльність, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, адміністрації підприємств зобов’язані здійснювати систематичний моніторинг належних їм земель та територій для виявлення регульованих шкідливих організмів, а також дотримуватись фітосанітарних правил та виконувати фітосанітарні заходи. А також пам’ятати про адміністративну відповідальність при невиконанні вимог представників Держпродспоживслужби, зокрема інспекторів Управління Фітосанітарної Безпеки згідно статті 188.26 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Амброзія полинолиста – надзвичайно шкідлива карантинна рослина, на «приціл» якої може попасти кожен з Вас. Щоб не допустити її поширення, необхідно об’єднати зусилля у боротьбі з цим бур’яном. Тільки разом ми зможемо захистити здоров’я наших дітей, рідних та близьких від страшної і підступної хвороби – алергії, що часто переходить в астму.

Державні фітосанітарні інспектори Держпродспоживслужби: 
Дем’янович В.М., к.с/г.н.,
Калинич Д.В.
Бітої І.В.