Злоякісна хвороба вбиває картоплю

Прикро, але така хвороба як рак, уражує не тільки людей і тварин, а й рослини. Саме про таке захворювання ми хочемо вам розповісти: про рак картоплі. Це грибкове захворювання збудником якого є Synchytrium endobioticum. З культурних рослин пошкоджує тільки картоплю, при штучному заражені – багато видів пасльонових, в тому числі різноманітні сорти томатів. Поширене це захворювання в країнах Європи, Азії, Північної Америки, Океанія.

В Україні – дана хвороба поширена у Закарпатській, Вінницькій, Донецькій, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Сумській, Чернівецькій областях на загальній площі 3 тисячі гектарів.

На Закарпатті – Рак картоплі зареєстровано в десяти районах області на площі майже 2 тисячі гектарів: Великоберезнянський, Воловецький, Іршавський, Міжгірський, Мукачівський, Перечинський, Рахівський, Свалявський, Тячівський, Хустський.

РозповсюджуєтьсяРак картоплі (S.endobioticum)  в природних умовах дуже повільно. Найчастіше рак картоплі поширюється із зараженими бульбами або бульбами стійких сортів, що мають на своїй поверхні  часточки зараженого ґрунту, з іншим рослинним матеріалом, вирощеним на зараженій ділянці. Знаряддя обробітку ґрунту, гній та тара також можуть стати причиною появи нового вогнища.

Особливо шкодочинний рак на присадибних ділянках, за умов постійного вирощування картоплі на одному місці і без використання стійких до раку сортів – він призводить до повної  втрати врожаю, а бульби картоплі стають непридатними для вживання і навіть на корм тваринам.

Найбільш характерна ознака захворювання – утворення наростів на бульбах, столонах, кореневій шийці, рідше (при сильному ураженні) на стеблі, листках і навіть квітах. Корені ніколи не уражуються. За зовнішнім виглядом нарости нагадують цвітну капусту (корфіолу). Розмір наростів – від маленької горошини до розміру бульби. Нарости, що утворюються під землею – білого кольору, на надземних частинах рослин – зелені. Наприкінці вегетації картоплі  нарости темнішають та загнивають. На заражених бульбах ракові утворення розвиваються і в сховищах, якщо урожай вирощений на зараженій ділянці.

Як бачимо – Рак картоплі страшне захворювання і несе для господарів великі економічні збитки. В Берегівському районі ще не відмічено вогнищ ураження, і можна запобігтирозповсюдженню карантинної хвороби, якщо дотримуватисьпростих правил та рекомендацій фахівців Фітосанітарної Служби:

1.Забороняється ввезення насіннєвого матеріалу із країн, де зареєстровано захворювання.

2.Вивезення насіннєвого матеріалу із зон зараження у вільні райони країни здійснюється після догляду та лабораторної  експертизи в супроводі карантинного сертифіката.

3.У зоні ураження проводять знищення уражених посадок картоплі радикальним методом з негайним спалюванням викопаних рослин та дезінфекцією засобів, інвентарю та ґрунту.

4.Дотримання сівозміни, знищення рослинних решток та бур`янів, вирощування стійких  сортів.

  1. Основний метод запобіганняпояви захворювання – ротація, чистий пар, а також внесення органічних добрив, глибока оранка та боротьба з бур’янами.

6.Просторова ізоляція насінницьких посівів від виробничих та присадибних ділянок – не менше 1 км.

7.Використовувати гній та інвентар з уражених господарств тільки на уражених ділянках.

8.Хімічна обробка ґрунту – застосовувати карбамід (100 г/м), рідкий (безводний) аміак (1 т/га) в суміші з інгібіторами нітрифікації.

9.Проводити регулярне обстеження посадок картоплі і, при виявленні зовнішніх ознак зараження рослин, повідомляти про цепрацівників Фітосанітарної Служби (м.Берегово, тел.23110).

Основне значення в боротьбі  з Раком картоплі (S. Endobioticum) відводиться вирощуванню культур, які не уражуються хворобою та впровадженню ракостійких сортів картоплі (Завія, Дара, Малинська біла, Дорогинь, Чернігівський ранній, Водограй, Слов`янка, Повінь, Доброчин).

Державні фітосанітарні інспектори – Калинич Діана та Дем’янович Віктор