День Соборності: історична довідка
День Соборності: історична довідка
22 січня в Україні святкують День Соборності. Саме цього дня у 1918 році Українська Центральна Рада заявила в ІV Універсалі про незалежність Української Народної Республіки (УНР).
А наступного року того ж дня до новопроголошеної держави приєдналася Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР). У складі якої були Галичина, Буковина та Закарпаття. Цей день увійшов у історію, як Акт Злуки українського народу.
Цікаво, що вперше офіційне святкування Дня Соборності відбулося у місті Хуст 22 січня 1939 року. Тоді закарпатське місто було столицею Карпатської України, автономної одиниці у складі Чехословаччини. Демонстрація, що відбулася, була однією з найбільших українських акцій того часу. Понад 30 тисяч українців під синьо-жовтими стягами зібралися, щоб вшанувати об’єднання українських земель.
У 1990 році, з нагоди 71-річчя святкування Акту Злуки, в Україні відбулася одна з наймасштабніших акцій «Живий ланцюг». Сотні тисяч українців взялися за руки та утворили живий ланцюг від Івано-Франківська до Києва, щоб продемонструвати свою єдність.
Ланцюг починався з Івано-Франківську від Центрального народного дому (колишньої резиденції парламенту ЗУНР і місця ухвалення Акту Злуки), йшов через Стрий (звідси йшло його відгалуження на Закарпаття), Львів, Тернопіль, Рівне, Житомир до Києва. Початок ланцюга в Івано-Франківську зумовлений тим, що саме тут (тодішній Станіславів) у 1919 році була столиця ЗУНР. «Українська хвиля» простягалася на 700 кілометрів.
У «ланцюзі» взяли участь, за офіційними даними радянського режиму, близько 450 тисяч осіб. За неофіційними оцінками – від 1 до 5 мільйонів.
День Соборності та Акт Злуки - це особливі події у державотворенні нашої країни, бо, як зазначали тодішні сучасники: «Здійснились віковічні мрії, якими жили й за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».
Сьогодні, через 105 років, українці демонструють ту ж єдність та соборність. Ми єдині у своєму прагненні до кращого європейського майбутнього. Ми маємо одну на всіх мрію - Перемога. Спільними зусиллями, ми впевнено до неї крокуємо. У цьому і є феномен українців. Ми творимо дива, бо ми єдині. Ми перемагаємо, бо ми соборні.
З Днем Соборності, українці!