На Закарпатті запускають проєкт з охорони материнства та протидії домашньому насильству
Для цього в регіоні створять мобільну бригаду, яка буде безоплатно надавати вразливим категоріям населення психологічну та медичну підтримку, проводитиме консультації щодо гігієни й догляду за новонародженими, питань сексуального й репродуктивного здоров’я та планування сім'ї.
Окрема увага – запобіганню та протидії домашньому і гендерно зумовленому насильству, адже постраждалі нерідко замовчують такі факти через страх та зневіру, що щось можна змінити. В цьому питанні важлива, зокрема, інформаційно-просвітницька і профілактична робота з дітьми та батьками.
Над цими завданнями Закарпатська обласна військова адміністрація працюватиме спільно з Фондом народонаселення Організації Об’єднаних Націй, благодійним фондом «Інститут розвитку сім’ї та дитини» та Ужгородським міським пологовим будинком.
Зокрема, сьогодні в Ужгороді керівництво департаменту стратегічних комунікацій, національностей та релігій ОВА разом з радником з програмних питань Фонду народонаселення ООН Хайме Надалем і керівницею Закарпатського обласного благодійного фонду «Благо» Елеонорою Кулчар провели зустріч з представниками ромської спільноти.
Під час візиту обговорили реалізацію проєкту та механізми проведення моніторингу потреб ромської громади, зокрема вагітних жінок і матерів. Після такого аналізу фахівці мобільної бригади зможуть надавати медичну та психологічну допомогу, проводити тренінги, профілактичні бесіди з населенням. Згодом ці заходи масштабують по всій області.
Директор департаменту стратегічних комунікацій, національностей та релігій Закарпатської ОВА Роман Молдавчук відзначив важливість проведення такої роботи. Він також зауважив, що підрозділ планує запустити комунікаційну кампанію щодо старту проєкту, готовий залучати до його популяризації представників регіональних та національних ЗМІ, адже про ініціативу мають знати у всіх населених пунктах краю.
Своєю чергою начальник управління національностей та релігій департаменту стратегічних комунікацій, національностей та релігій ОВА Олександр Лях підкреслив, що війна зумовила появу нових викликів у сфері охорони материнства, загострила питання домашнього та гендерно зумовленого насильства.
«Ми будемо сприяти проведенню моніторингу, щоб дізнатися потреби людей, які належать до вразливих категорій. Завдяки цьому зможемо оперативно надавати їм необхідну допомогу. Основна мета – спростити доступ до послуг та консультацій фахівців», – підкреслив Олександр Лях.
Наприклад, за проєктом мами на місцях зможуть пройти комплекс обстежень: УЗД-діагностику, допологовий фетальний моніторинг, цитоморфологічні дослідження, а також за потреби зробити швидкі тести на виявлення вірусних гепатитів В і С, дізнатися рівень цукру крові тощо.
Першочергово увагою та підтримкою планують охопити ті громади, в яких ускладнений доступ до діагностики, медичної та психологічної допомоги. Працюватимуть також із вимушеними переселенцями, особами з інвалідністю та іншими вразливими категоріями населення.