Берегівська районна військова адміністрація
Закарпатська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Злоякісна хвороба вбиває картоплю!

Дата: 11.08.2023 16:06
Кількість переглядів: 262

Фото без опису

Прикро, але така хвороба як рак, уражує не тільки людей і тварин, а й рослини. Саме про  таке захворювання ми хочемо вам розповісти: про рак картоплі. Це грибкове захворювання збудником якого є Synchytrium endobioticum. З культурних рослин пошкоджує тільки картоплю, при штучному заражені - багато видів пасльонових, в тому числі різноманітні сорти томатів. Поширене це захворювання в країнах Європи, Азії, Північної Америки, Океанія.

В Україні - дана хвороба поширена у Закарпатській, Вінницькій, Донецькій, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Сумській, Чернівецькій областях на загальній площі 3 тисячі гектарів.

Фото без описуРозповсюджується Рак картоплі (S.endobioticum)  в природних умовах дуже повільно. Найчастіше рак картоплі поширюється із зараженими бульбами або бульбами стійких сортів, що мають на своїй поверхні  часточки зараженого ґрунту, з іншим рослинним матеріалом, вирощеним на зараженій ділянці. Знаряддя обробітку ґрунту, гній та тара також можуть стати причиною появи нового вогнища.

Особливо шкодочинний рак на присадибних ділянках, за умов постійного вирощування картоплі на одному місці і без використання стійких до раку сортів – він призводить до повної  втрати врожаю, а бульби картоплі стають непридатними для вживання і навіть на корм тваринам.

Найбільш характерна ознака захворювання – утворення наростів на бульбах, столонах, кореневій шийці, рідше (при сильному ураженні) на стеблі, листках і навіть квітах. Корені ніколи не уражуються. За зовнішнім виглядом нарости нагадують цвітну капусту (корфіолу). Розмір наростів – від маленької горошини до розміру бульби. Нарости, що утворюються під землею – білого кольору, на надземних частинах рослин – зелені. Наприкінці вегетації картоплі  нарости темнішають та загнивають. На заражених бульбах ракові утворення розвиваються і в сховищах, якщо урожай вирощений на зараженій ділянці.Фото без опису

Як бачимо - Рак картоплі страшне захворювання і несе для господарів великі економічні збитки. В Берегівському районі ще не відмічено вогнищ ураження, і можна запобігти розповсюдженню карантинної хвороби, якщо дотримуватись простих правил та рекомендацій фахівців фітосанітарної служби:

1. Забороняється ввезення насіннєвого матеріалу із країн, де зареєстровано захворювання.

2. Вивезення насіннєвого матеріалу із зон зараження у вільні райони країни здійснюється після догляду та лабораторної  експертизи в супроводі карантинного сертифіката.

3. У зоні ураження проводять знищення уражених посадок картоплі радикальним методом з негайним спалюванням викопаних рослин та дезінфекцією засобів, інвентарю та ґрунту.

4. Дотримання сівозміни, знищення рослинних решток та бур`янів, вирощування стійких  сортів.

5. Основний метод  запобігання появи захворювання – ротація, чистий пар, а також внесення органічних добрив, глибока оранка та боротьба з бур’янами.

6. Просторова ізоляція насінницьких посівів від виробничих та присадибних ділянок – не менше 1 км.

7. Використовувати гній та інвентар з уражених господарств тільки на уражених ділянках.

8. Хімічна обробка ґрунту - застосовувати карбамід (100 г/м), рідкий (безводний) аміак (1 т/га) в суміші з інгібіторами нітрифікації..

9. Проводити регулярне обстеження посадок картоплі і, при виявленні зовнішніх ознак зараження рослин, повідомляти про це працівників фітосанітарної служби (м Берегове, тел.23110).  

Основне значення в боротьбі  з Раком картоплі (S. Endobioticum) відводиться вирощуванню культур, які не уражуються хворобою та впровадженню ракостійких сортів картоплі (Завія, Дара, Малинська біла, Дорогинь, Чернігівський ранній, Водограй, Слов`янка, Повінь, Доброчин).

 

За інформацією Берегівської фітосанітарної служби


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь